10 denní výlet za poznáním Istrie

Datum konání

02. června 2023 - 11. června 2023    
15:30

Rezervace

Rezervace uzavřeny

Typ události

Znak - logo KČT Jičín

KLUB ČESKÝCH TURISTŮ – ODBOR JIČÍN

10 denní výlet za poznáním  Istrie

od 2. 6. do 11. 6. 2022

Upřesněný program výletu:

Pro malý zájem cyklistů je cyklo část putování zrušena s malou výjimkou 4 osob, jejichž kola se rozebraná vejdou do autobusu. Na oplátku tito cyklisté zapůjčí svá kola v pozdějších odpoledních hodinách na vyjížďku těm turistům, kteří museli nechat svá kola doma.  Výlet je koncipován tak, že cestovat nebudeme celý den, ale v případě hezkého počasí se do našeho kempu  vrátíme brzy odpoledne, abychom si užili moře a sluníčka na plážích.

Odjezd je v pátek 2. června 2023 z autobusového nádraží v Jičíně v 15,30 hod. s hodinovou pauzou na historickém náměstí  ve Svitavách po cca 2 a půl hodinách jízdy a další obdobnou přestávkou v Mikulově. Ranní snídaně s očistou a protáhnutím je plánovaná v časných ranních hodinách (cca 6,00 hod) na poslední dálniční benzínové pumpě ve Slovinsku. 

Tento 1. den našeho výletu zahájíme prohlídkou menšího středověkého městečka Buje, odkud přejedeme k moři do Umagu a dále do  krásného Novigradu s parky v centru a s autentickým rybářským přístavem. Na ubytování dorazíme cca v 15,00 hod.

Ubytování: Nocovat budeme pod borovicemi v resortu Villas Rubin u Rovinje. Připomínám, že apartmány jsou vybavené kuchyňskou linkou s nádobím. V resortu je malý obchod a restaurace.  Potraviny budeme nakupovat také cestou z výletů v supermarketu. Povlečení není potřeba, mělo by být v domečku pro Vás nachystané. S jídlem na pobyt to nepřehánějte, všude je Lidl, Plodiny…. Pobřeží je skalnaté tak, nezapomeňte na boty do vody, osušku na lehátka (vloni byla zdarma), léky, krém na opalování, repelent. Doporučuji také připlatit zdravotní pojištění pro případnou nemoc (u KČT jste pojištěni jen úrazově).

 

 1. den – v neděli zahájíme prohlídkou opuštěného středověkého města Dvigradu s dopoledním pobytem v Poreči s jedinou památkou Istrie zapsanou v seznamu kulturního dědictví UNESCO s bazilikou sv. Eufrázia.

Na zpáteční cestě se můžeme podívat do jeskyně Baredine (vstup děti 6,-Eur, dospělí 10,- Eur, důchodci 9,- Eur, skupina 20 osob 8,- Eur, děti 5,5 Eur) s druhou souběžnou variantou pro ty, které chladná jeskyně neláká, spočívající v návštěvě kostela Církve sv. Jeronyma s 1 km procházkou k jeskyni Baredine s možností prohlídky Konobo exibition – galerie umění nebo Traktorové muzeum, příp. s další 2 km procházkou  k malému vodopádu v blízkém přírodním parku, vše s časovým vymezením cca 1 a půl  hodiny. Nepochybně se všichni zastavíme u krásné chráněné přírodní památky, tj.  u Limského zálivu.

 

 1. den – v pondělí vyrazíme do přírody. Čeká nás národní park pohoří Učko s výstupem na nejvyšší horu Istrie Vojak 1.395 – 1401 m (různé údaje) ovšem budeme vycházet z průsmyku Poklon ve výšce 922 m s převýšením jen cca 400 m, takže výstup není náročný, kdy výhledy budou jistě krásné i z případného úpatí hory. Po zdolání této v zimě zasněžené hory přejedeme k nedalekému kaňonu Vela Draga s krátkou naučnou stezkou ve výšce podél kaňonu nebo se sestupem do kaňonu v těžším terénu pro zdatnější. Dle počasí a času můžeme ještě absolvovat 12 km vzdálený výlet do nejmenšího města světa Humu a projít se  Alejí hlaholášů v délce 6 km.

 

 1. den – úterý je dnem odpočinku s možností individuální prohlídky cca 3 km vzdáleného překrásného města Rovinj s barokním kostelem sv. Eufémie, a to pěšky po cyklotrase vedoucí podél pobřeží.

 

 1. den – ve středu vyrazíme do správního centra Istrie do Pazinu a za lanýži do městeček na kopci Buzetu a Motovunu. Kdo neochutná teplou lanýžovou krmi, může si koupit alespoň lanýžovou zmrzlinu.

 

 1. den – čtvrtek věnujeme návštěvě přístavního města Puly s antickými památkami a věhlasným amfiteátrem – Arénou. Zastavíme se cestou tam v městečku Vodňan a zpátky dáme Vale – Bale.

 

 1. den – v pátek program doplníme tím, co nestihneme Vrsar, Grožnjan, Labin… nebo budeme sbírat síly na zpáteční cestu. Rozhodující bude počasí s příležitostí strávit den na pláži, počet ujetých kilometrů, abychom nepřipláceli dopravu a vůbec nálada v mužstvu. Rozhodne demokratické hlasování.

 

 1. den – v sobotu se rozloučíme s resortem Villas Rubin a po 10,00 hod se vydáme na zpáteční cestu. Po cca 80 km navštívíme dle mého nejhezčí městečko Slovinska Piran a následně také jeho nejstarší město Ptuj. No a nedělní ráno jsme doma.

Věřím, že dojedeme všichni ve zdraví, se silnými zážitky s pocitem, že i naše země je překrásná a všude dobře doma nejlíp, cestování bylo dost.

Tak v pátek přijďte včas, ať v klidu naložíme a vyrazíme jižním směrem do světa ke krásnému Jadranu.

 

Těší se na vás                                                                                                                       Alena Jirovcová

 

 

 

Znak - logo KČT Jičín

KLUB ČESKÝCH TURISTŮ – ODBOR JIČÍN

ZVE na TURISTICKOU AKCI

10 denní výlet za poznáním  Istrie

od 2. 6. do 11. 6. 2022

 

Istrie je největší poloostrov v Chorvatsku a nachází se v severozápadní části země. Najdete zde krásné pobřeží s úchvatnými plážemi i zelené a rozkvetlé vnitrozemí. Úrodná pole, skalnaté vrchy, krásná příroda, čisté moře a kulturní dědictví, to je Istrie. V minulosti byla oblast Istrie součástí Benátské republiky, ale také byla pod vlivem Římanů, Byzantské říše a Rakousko-Uherska, díky čemuž je zde dnes rozmanité kulturní dědictví. Tak se pojeďte s námi na tu krásu podívat.

Istrie je protkaná cyklostezkami, a proto bereme i cykloturisty, kteří budou na kolech kopírovat naše výlety, případně se vydají individuálně jinam dle mapy cyklostezek – viz.

http://www.istria-bike.com/en/bike_trails/interactive-trails

Plánované cyklo výlety  včas zveřejníme.

 

Odjezd je v pátek 2. června 2023 z autobusového nádraží v Jičíně v odpoledních hodinách (předpokládaný čas 15,30 hod. bude včas potvrzen, či upřesněn) se zdravotními zastávkami cestou a s delší pauzou u zajímavého místa na trase. Návrat do Jičína v neděli 11. června 2023 v ranních hodinách.

 Ubytování: Nocovat budeme pod borovicemi v krásném kempu Villas Rubin u Rovinje. Ubytování je vybavené kuchyňskou linkou s nádobím. V kempu je malý obchod a restaurace.  Potraviny budeme nakupovat také cestou z výletů v supermarketu.

Cena výletu činí 9.500,-Kč pro pěší členy našeho odboru KČT Jičín a pro děti a  10.500,-Kč pro pěší hosty výletu. Cyklo turisti si připlatí k uvedeným cenám částku 500,-Kč za převoz kola speciálním přívěsem.  Cena u hostů – členů KČT jiného odboru činí 10.000,-Kč, resp. 10.500,-Kč u cyklistů.

Tato cena zahrnuje

 • dopravu klimatizovaným autobusem včetně příp. přepravy kola
 • 7x ubytování v kempu v kamenném domku s terasou a malou zahrádkou

Cena nezahrnuje:

 • vstupy do památkových objektů, jeskyně apod.
 • stravování
 • pojištění vyjma úrazového pojištění účastníků akcí KČT

 

Program výletu bude upřesněn, ale obsahovat by měl návštěvy těchto míst:     

 

Aleja glagoljaša (Alej hlaholášů)

Alej hlaholášů mezi Ročem a Humem na Istrii skýtá příjemnou procházku skrze chorvatskou hlaholskou literaturu a kulturu. Tato dvě městečka nerozdělitelně spojuje úzká a krásná cesta, která se klikatí skrze příjemnou krajinu v okolí Humu, které je živoucím památníkem a připomínkou minulých časů. Na prohlídce nejmenšího města na světě nebudete potřebovat čas, ale vzpomínky na něj se vám budou vracet i po letech.

Procházka je dlouhá 6 km, což představuje 2 hodiny klidné chůze.

Kaňon Vela draga  – atraktivní místo přírodního parku Učka

Tento přírodní úkaz, který začaly utvářet síly přírody – zemětřesení, vítr, slunce a voda – poprvé začaly formovat již v období třetihor (před 140 miliony let), je od roku 1963 chráněn jako přírodní rezervace a od roku 1998 jako  geomorfologická přírodní památka. Jsou zde naučné stezky s vyhlídkami i samostatné trasy různé náročnosti.

Přírodní park Kamenjak

Je to přírodní rezervace na okraji letoviska Premantura. Celkem 30 kilometrů členitého pobřeží, kde najdete pravděpodobně ty nejpozoruhodnější útesy v celé oblasti Istrie. Kromě toho parkem vede bezpočet turistických stezek a cyklistických tras. Po cestě můžete prozkoumat malou naučnou stezku dinosaurů a odpočinout si ve skutečně skvělém safari baru. Je zde mnoho krásných, malých skrytých zátok a pláží, které patří k nejkrásnějším na Istrii.

Dvigrad a Kanfanar – obec istrijského skotu a těstovin fuži

Na Istrii je  nespočet zřícenin věží, hradů a pevností, ale Dvigrad je jen jeden – nebyl zbořen ani vojenskou silou, ani ohněm, přesto byl opuštěn a ponechán napospas vlastní zkáze. Připomíná návštěvníkům, jak se stavělo staré istrijské středověké město.

Ruiny středověkého města Dvigrad jsou nejvýznamnějším a nejznámějším kulturním dědictvím obce Kanfanar a jeho okolí. Nedaleká zátoka Lim – Limský kanál je jedním z nejkrásnějších míst na Istrii, zákonem chráněná jako významná krajina a specifická mořská rezervace.

Groždjan – město umělců – Grožnjan se nachází nad údolím řeky Mirna na kopci v nadmořské výšce 228 metrů. Středověký urbanistický komplex zůstal do dnešních dnů z velké části nedotčen.

Buzet  – hlavní město lanýžů s překrásným výhledem do údolí řeky Mirny je neobvyklou kombinací toho nejlepšího, co může být na Istrii nalezeno.

Motovun je malebné středověké město, klenot vnitrozemí Istrie, ležící na vrcholu kopce opět nad údolím řeky Mirny. Je bohaté na přírodní a kulturní památky a pyšní se špičkovými vinařstvími a tradiční gastronomií, která je z velké části založena také na lanýžích z Motovunského lesa.

Západní Istrie s krásnými městy s neopakovatelným šarmem:

Umag objevili římští šlechtici, kteří se rozhodli, že si zde zřídí svou letní rezidenci. Město má dochovanou středověkou urbanistickou strukturou (úzké křivolaké uličky, náměstíčka, staré domy) a malebnou polohou na úzkém poloostrově.

Novigrad –  Cittanova –  s krásným rybářským přístavem v centru historického města, s parky, s pásem borovic podél dlouhé pláže, vinicemi  nad městem… nabízí víc, než jen moře a slunce.

Vrsar –Rozkládá se na pobřežním kopci, z jehož četných rozhleden se můžete kochat výhledem na volné moře i na souostroví tvořené 18 ostrovy.

Poreč – celé staré jádro města, západně od tří středověkých věží, je kulturní památkou. Komplex Eufraziovy baziliky z 6. století je zapsaný na seznamu UNESCO. Moc krásné místo.

Rovinj – Městu dominuje barokní kostel sv. Eufémie, z jehož 60 metrů vysoké věže se můžete kochat výhledem na šedočervené střechy a komíny, ulice a náměstí, přístav a přístaviště s většími i menšími loděmi či na marinu s kotvícími jachtami. Historické jádro, 67 km dlouhé pobřeží, 2 289 ha chráněných zelených ploch, upravený jedinečný lesopark a celkem 22 ostrovů, ostrůvků a útesů činí toto město a jeho okolí jedinečným.

Pula město s třítisíciletí historií. Je největším městem Istrie, hospodářským a kulturním centrem chorvatské části Istrie. Symbolem města a hlavní turistickou atrakcí je římský amfiteátr z 1. století n. l. zvaný – arena. V Pule se nachází také triumfální oblouk rodiny Sergiů,  Dvojitá brána (italsky Porta Geminachorvatsky Dvojna vrata), Herkulova brána, která pochází z 1. století n. l. a svůj název má podle hlavy Herkula, ochránce antického města. V 1. století n. l. bylo zbudováno Augustinské forum. V jeho blízkosti se nacházelo několik chrámů římských božstev. Forum se později změnilo ve středověké tržiště. Část okolních zdí byla v 13. století přebudována do podoby Komunálního paláce, který se dochoval do současnosti.

Můžeme navštívit cestou i jiná místa Istrie. Můžete to být například městečko Bale, Vodnjan, Svetvinčenat, Marčana, Labin, lázeňské město Opatije…. To rozhodneme na místě podle počasí a zaměření účastníků  – zda budou více bažit po přírodě nebo po kamenné kráse sídel. Zatím je záměr takový, že každý půldenní výlet bude obsahovat pěší vycházku zakončenou prohlídkou výše uvedených míst. Vždy bude jedna kratší procházka do 10 km a jedna o pár kilometrů delší.  Vycházky nabízí i místo ubytování, odkud můžete pěšky podél pobřeží dojít do  Rovinje i dál nebo po polních cestách do přírody v okolí.

 

Pojeďte do čisté přírody a krásné krajiny ochutnat ryby, fuži, lanýže a dobré víno.

Tak neváhejte a přihlaste se co nejdříve na výlet na našich stránkách www.kctjicin.cz, e-mailem alena.jirovcova@c-box.cz nebo SMS zprávou na tel. č. 731722942,  nejpozději do 31. března 2023, kdy je splatná i cena zájezdu. Sledujte počet přihlášených, výlet může být obsazen již dříve.

 

Těší se na Vás Alena Jirovcová a krásná Istrie

 

Rezervace

Tato událost je již plně obsazena.

Přihlášení turisté:

 • Alena Jírovcová
 • Eva Kynčlová
 • Jitka Víchová
 • Věra Čapková
 • Milena Nezkusilová
 • Natálie Šulcová
 • Jana Kynčlová
 • Martina Čermáková
 • Helga Mrázová
 • Miloslava Kubíčková
 • Miloslava Kovářová
 • Miloslav Šmíd
 • Eva Šmídová
 • Karolína Šmídová
 • Lenka Císařová
 • Marie Majorová
 • Marie Chrástová
 • Vladislava Kvapilová
 • Mária Hníková
 • Eva Florová
 • Blanka Janáková
 • Marie Loudová
 • Miloslava Zdražilová
 • Milada Dufková
 • Eva Jebavá
 • Aleš Nedomlel
 • Jarmila Zavadilová
 • Věra Domesová
 • Josef Kubíček
 • Hana Vocásková
 • Karla Tyrychtrová
 • Josef Hník
 • Dagmar Klomfarová
 • Libuše Rejmontová
 • Marta Bílková
 • Chomátová Milena
 • Milena Jarošová
 • Věra Válková
 • Marie Suchardová

Čekací listina: