Pochod Českým rájem – Putování za Rumcajsem

Další ročník za:

Poděkování

55. ročník pochodu máme za sebou a můžeme konstatovat, že se opět povedl. I když nás trochu potrápilo počasí. Účast skoro 7500 platících účastníků nás velice potěšila. Děkujeme Všem co přišli, děkujeme organizátorům jak to zvládli a také městu za umožnění této akce.

Zdrávi došli

  • Předchozí ročníky

    • 2023
    • 2022
    • 2019
    • Starší ročníky

    Pochod za Rumcajsem (25. března 2023)

    Start i cíl pochodu bude opět na velkém nádvoří zámku. Další informace o pochodu budeme postupně přidávat.

    Není potřeba se registrovat předem, lístků bude na startu dostatek. Pro nedočkavé bude možnost zakoupit startovní lístky týden před pochodem v Městském Informačním centru.

    Trasy nebudou zveřejněny dopředu.

     

    Děkujeme za pochopení a těšíme se na společné putování.

    Pochod za Rumcajsem (26. března 2022)

    Milí turisté a pochodníci,
    další ročník pochodu máme zdárně za sebou a troufáme si říct, že byl úspěšný. Nejen my ale i počasí bylo nápomocno a Vy přišli a putovali, po dvouleté přestávce. Sešlo se Vás opravdu hodně, přesná čísla nebylo možné zajistit. Velka změna byla v dobrovolném startovném, byli jste opravdu štědří, moc děkujeme a další hodně důležitá změna byla, zrušený cíl, kdy se účastnické listy vydávaly na kontrole dané trasy.

    Propozice, plánky tras

    Registrovaných pochodníků bylo přes 8tisíc ale všech pochodujících určitě minimálně 14 tis. Stálo to za to ale aby se tato akce uskutečnila, je potřeba 60 organizátorů kterým touto cestou chceme také poděkovat, bez nich by to nešlo.

    Zajímavosti z pochodu:

    • 10km trasu prošlo ohromné množství děti, což nás velice těší
    • Nejvíce pochodníků šlo 22km trasu
    • Cyklistů vyrazilo lehce přes 100
    • Nejmladší pochodník byla 6 týdenní holčička
    • asi nejrychlejší turista byl na 50 km trase, který byl už v poledne zpět v Jičíně – za 6 hodin.

    KČT pořádá pro členy i nečleny, během celého roku i další akce, jednodenní i na více dní, pešky i běžky, dveře u nás má otevřené každý. Neváhejte, sledujte naše stránky a aktuální výlety a pojeďte s námi v květnu do Francie, vice info na stránkách a ve vývěsce KČT.

    Moc si vážíme Vašeho zájmu a zdrávi došli

    Odkazy na články o tomto ročníku pochodu:

    Jičínský deník – reportáž východočeské televize – shrnutí pochodu na stránkách jičínského turistického portálu

    POCHOD ČESKÝM RÁJEM – PUTOVÁNÍ ZA RUMCAJSEM

    STARTOVNÍ PODMÍNKY

    Start a prezence: Sobota 30. března 2019 od 6.00 do 10.00 hodin, velké nádvoří zámku (Valdštejnovo náměstí 1).

    Cíl: Shodný s místem startu v sobotu 30. března 2019 do 18.00 hodin.

    Odměna: Účastník, který zaplatí startovné, projde kontrolami trasy a přijde včas do cíle, obdrží účastnický list Rumcajsovy rodiny a čaj. Na dětských trasách jsou bonbony, hry a tvůrčí dílny. K potkání bude Rumcajs s Mankou a Cipískem.

    Trasy: dětské: 3, 5 a 7 km, dospělácké: 11, 24, 35 a 50 km, cyklistické: 28, 50, 70 km, historická kola: 21 km.

    Startovné: 20 Kč pro všechny trasy.

    Možnost ubytování: Ubytovna Tělovýchovné jednoty, Revoluční 1061, telefon 607 738 412, nebo Ubytovna Sport, Revoluční 863, telefon 737 270 329.

    Upozornění: Trasy vedou Chráněnou krajinnou oblastí Český ráj. Pohybujte se jen po značených trasách! Buďte ohleduplní k přírodě, k majetku obyvatel, k obyvatelům obcí a ostatním pochodníkům. Nikde nevyhazujte odpadky! Chovejte se slušně a podle zákonů ČR. Přestupky a trestné činy jsou řešeny Policií ČR. Turistické značky pro pěší (bílé pruhy) nejsou určené cyklistům (žluté pruhy). Pochod se pořádá za každého počasí, každý jde na vlastní nebezpečí, je odpovědný sám za sebe, za děti je zodpovědný zákonný zástupce. Hlídejte si své pejsky, zabezpečte je na vodítkách!

    Klub českých turistů – odbor Jičín děkuje a přeje: „Zdrávi došli!“

    STRUČNÝ POPIS TRAS

    Dětské trasy (vhodné i pro kočárky):

    3 km: Valdštejnovo náměstí > Žižkovo náměstí > lipovou alejí > skautský srub (kontrola) > lipová alej > Žižkovo náměstí > Valdštejnovo náměstí (čaj v cíli).

    5 km: Valdštejnovo náměstí > Žižkovo náměstí > lipovou alejí > Lodžie (kontrola, čaj, tvůrčí dílna) > Zebín u koní > skautský srub (kontrola) > lipová alej > Žižkovo náměstí > Valdštejnovo náměstí (čaj v cíli).

    7 km: Valdštejnovo náměstí > Žižkovo náměstí > lipovou alejí > Lodžie (kontrola, čaj, tvůrčí dílna) > Zebín u koní > U Bílého mlýna > skautský srub (kontrola) > lipová alej > Žižkovo náměstí > Valdštejnovo náměstí (čaj v cíli).

    Trasy pro dospělé:

    11 km: Valdštejnovo náměstí > rybník Kníže > Kbelnice > Dílce (kontrola, čaj) > pila u Železnice > Prostřední mlýn > Zebínský dvůr > lipovou alejí > Žižkovo náměstí > Valdštejnovo náměstí (čaj v cíli).

    24 km: stejně jako 11kilometrová trasa > rybník Kníže > Holín > Prachov > hotel Pod Šikmou věží (kontrola) > Pod Velkou Svinčicí > U Pelíška > Na Stájích > parkhotel Skalní město > Prachov > Brada > Dílce (kontrola, čaj) > dále stejně jako 11kilometrová trasa.

    35 km: stejně jako 11kilometrová trasa > pila u Železnice > Železnice > Bradlec, rozcestí > Klepanda > Ploužnice > Tábor > Košov, hostinec (kontrola) > Morcinov (u křížku) > Kozlov > U Peklovsi > Allainova věž > Kyje > Železnice > pila u Železnice > dále stejně jako 11kilometrová trasa.

    50 km: stejně jako 24kilometrová trasa > parkhotel Skalní město > Hvozdec > Libuň > Morcinov (u křížku) > Košov, hostinec (kontrola) > Tábor > Ploužnice > Klepanda > Pod Kumburkem (kontrola) > Skalka pod Kumburkem > Zboží > Tužín > Bradlec > Železnice > pila u Železnice > dále stejně jako 36kilometrová trasa.

    Trasy pro cyklisty:

    28 km: Valdštejnovo náměstí > Holín > Prachov > Pařezská Lhota > Střeleč > Hrdoňovice > Libunec > Libuň, odb. žel. st. (samokontrola) > Javornice > Jinolice > Horní Podůlší > Kbelnice > bývalý Bílý mlýn > Valdštejnovo náměstí (čaj v cíli).

    50 km: stejně jako 28kilometrová trasa > Pařezská Lhota > Pařez > Blata > Zámostí > Všeliby > Samšina > Šalanda > Staňkova Lhota > Sobotka > Semtiny > Kost (samokontrola) > Semtiny > Libošovice > Pleskoty > Pleskotský mlýn > Údolí Žehrovky > U Přibyla > Věžický rybník > Želejov > Troskovice > Svitačka > Újezd pod Troskami > Libunec > dále stejně jako 28kilometrová trasa.

    70 km: stejně jako 50kilometrová trasa > Sobotka > Osek > Střehom > Dobšín (samokontrola) > Pomníky > Kost (samokontrola) > Semtiny > Libošovice > Pleskoty > Pleskotský mlýn > Lažany > Vyskeř > Drahoňovice > Hrubá Skála (samokontrola) > Želejov > dále stejně jako 50kilometrová trasa.

    Historická kola, 21 km: stejně jako 28 kilometrová trasa > Prachov > Jinolice > Dolní Podůlší > Zámezí > Železnice > Valdice > lipová alej > Žižkovo náměstí > Valdštejnovo náměstí (čaj v cíli).

    Reportáže z 49. ročníku:

    https://www.youtube.com/watch?v=PRat0GJx1-c

    https://www.youtube.com/watch?v=z55EyWqjTSg


    Článek o 48. ročníku, kterému vyjímečně přálo počasí a to přilákalo vyšší množství účastníků. Počet účastníků zakulatili tři opozdilci, kteří dorazili po uzávěrce sčítání pro novináře.

        http://zpravyceskyraj.cz/zdravi-dosli-turistickou-sezonu-zahajilo-slunce/


    K 45. ročníku napsal jičínský zastupitel Jan K. Čeliš pěkný článek na svých stránkách:

         http://jan-k-celis.webnode.cz/news/pochod-ceskym-rajem-putovani-za-rumcajsem/

  • Historie pochodu

    V roce 1967 v Jičíně vznikl 1. ročník dálkového Pochodu Českým rájem – Putování za Rumcajsem. V klubové kronice je první zmínka o pochodu až ze VII. ročníku (1973). Společný start na trasy 55 a 30 km byl u Husova pomníku a účastnilo se 1258 pochodníků. Vzácným hostem pochodu se stal spisovatel Václav Čtvrtek. V závěru byli vyhlášeni Mr. Rumcajs a Mrs. Manka.

    Tradice společných startů pokračovala až do roku 1978. Nevýhodou však byl velký pohyb účastníků přírodou ve stejnou dobu. Jak stoupala obliba dálkových pochodů, narůstal počet účastníků, a proto byly společné starty nahrazeny starty průběžnými. Pochod se zařadil mezi nejnavštěvovanější turistické akce v Československu. Proto byly postupně přidávány i kratší trasy, včetně dětských. Využívána byla bohatá síť turistického značení, vedoucí z Jičína všemi směry a propojující okolí Jičína. Dnes je, bohužel, tato síť neúplná, proto je pochod veden i po neznačených cestách, doplněn vlastním značením trasy pochodu.

    V roce 1977 byl požádán ilustrátor pohádek o Rumcajsovi Radek Pilař o návrh na pamětní list pochodu. Od té doby se vydávají barevné účastnické listy s postavičkami Rumcajse, Manky a Cipíska, každý rok nově malířem navrhované.

    Po smrti Václava Čtvrtka nesl pochod podtitul Memoriál spisovatele Václava Čtvrtka, po smrti výtvarníka Radka Pilaře se ustálil typ diplomu s variacemi postaviček pohádek o Rumcajsovi.

    Klub českých turistů – odbor Jičín při pořádání pochodu spolupracuje s Městem Jičínem, který se podílí finanční dotací a na propagaci pochodu. Dále spolupracuje s občanským sdružením Lodžie a správcem Libosadu a s jičínskými skauty, kteří prověřují sportovní zdatnost malých turistů soutěžemi u skautského srubu.

    Nejvíce účastníků (10 831) přišlo v roce 1982. V dalších letech počet kolísal v závislosti na počasí a na pohyblivosti velikonočních svátků. V roce 2001 byl pochod rozšířen i o trasy pro cyklisty. Po “hubených” letech je v posledních dvou letech patrná vzestupná tendence počtu účastníků. V tabulce pod textem je zachycen počet platících účastníků v jednotlivých letech, nicméně účastníků je mnohem více, zvláště těch, kteří jsou doprovodem svých malých ratolestí.

     

    Počty platících účastníků pochodu:

    1973 – 1 258
    1974 – 2 900
    1975 – 3 573
    1976 – 4 735
    1977 – 7 550
    1978 – 6 574
    1979 – 8 317
    1980 – 6 605

    1981 – 9 303
    1982 – 10 831
    1983 – 6 242
    1984 – 9 576
    1985 – 5 442
    1986 – 4 845
    1987 – 4 020
    1988 – 2 820

    1989 – 2 385
    1990 – 3 398
    1991 – 1 541
    1992 – 871
    1993 – 1 528
    1994 – 1 256
    1995 – 2 561
    1996 – 1 407

    1997 – 1 274
    1998 – 2 350
    1999 – 3 818
    2000 – 2 233
    2001 – 3 710
    2002 – 4 143
    2003 – 5 259
    2004 – 2 862

    2005 – 2 464
    2006 – 2 386
    2007 – 4 486
    2008 – 3 714
    2009 – 2 923
    2010 – 2 404
    2011 – 3 364
    2012 – 1 350

    2013 – 2 358
    2014 – 5 405
    2015 – 4 367
    2016 – 6 969
    2017 – 8 877
    2018 – 5 904
    2019 – 8 907
    2022 – 8000
    2023
    – 7500

    Vývoj počtu platících účastníků pochodu: