Zájezd do jihofrancouzské Provence

pátek 11.8.2006

čtyři hodiny odpoledne a z Jičína odjíždí autobus naložený turisty a zavazadly na cestu do Francie. Trasa vede přes Rozvadov, kde jsme v osm hodin večer.

sobota 12.8.06

Německo -francouzské hranice překračujeme již v sobotu 12.8. ve tři hodiny ve 13.00 jsme u první větší zastávky s prohlídkou starého římského akvaduktu PONT DU GARD.
Je to 2000 let starý most, který je úctyhodným příkladem římského stavitelství. Představoval důležitý článek v 17 km dlouhém akvaduktu, z části vedeného pod zemí který zásoboval NIMES čerstvou vodou z pramene UZES. Akvadukt je 45 metrů vysoký a byl používán 400 – 500 let.
Na obou březích jsou místa s výhledy na most i okolí. Po prohlídce a nezbytném fotografování pokračujeme v cestě do AVIGNON – ROCHEFORT do hotelu Formule I, kde jsme ubytováni (pokoj 201, kod 012264, který sdílím s p. Novotným).
Po ubytování jdeme na večeři, kterou máme zajištěnou v hotelu naproti přes silnici.

neděle 13.8.06

V 8.00 odjíždíme do vesničky COUSTELLET,do muzea levandule. Prohlížíme staré zařízení na výrobu parfému a olejů, v přilehlém obchodě hlavně ženy ale i mužská část nachází zde příležitost jak utratit první eura za dárky. Levandule se zde pěstuje v chomáčcích a řádcích na poli. Parfémy se vyrábí z pečlivě získaných vonných rostlin různými způsoby. Destilací párou,extrakcí pomocí prchavých rozpouštědel.Při této metodě se pronikavě vonící květy proloží na několik dnů vrstvami tuku. Tuky se propírají v alkoholu, který se potom následovně nechá odpařit,aby nakonec zbyla jen “čistá voňavá esence”.
Po 10 hodině odjíždíme přes GORDES městečko se zámkem ze 16.století se středověkými uličkami s podloubím. Dál jedeme okolo primitivních chýší BORIES ve tvaru Úlů z překrývajících se, nasucho pospojovaných kamenů.Přebývali v nich převážně pasáci dobytka. Přijíždíme do ABBAYE DE SENANGUE, severně od GORDES, kde je jeden z nejúžasnějších románských cisterciáckých klášterů ve Francii.

Máme smůlu, prohlídka kláštera je až ve 14.00, v kostele zrovna probíhá mše a tak po prohlídce okolí kláštera jedeme do městečka ROUSSILLON, které je známo okrovými lomy. Těmito lomy prochází naučná stezka dlouhá cca 2 km. (Platí se vstupné 1.5 eura). V dřívějších letech se tyto těžily a přidávaly do barev, v současnosti je nahradila chemická výroba. Po prohlídce uliček a zákoutí městečka na terase s výhledem se loučíme s ROUSSILLON a v 16.00 přejíždíme do městečka nazvaného FONTAINE DE VAUCLUSE.

Hlavním turistickým lákadlem je pramen-vývěr řeky SORGUE, nejmohutnější ve Francii.U paty útesu tryská z podzemní řeky až 90.000 lt. vody za sekundu. Dodává energii papírně, jež stále využívá technologii 15.st. ruční výroby papíru. Žil zde básník PETRARCA a má zde muzeum.
Po 18.00 odjíždíme zpět na hotel a po večeři máme malou dodatečnou oslavu “70” tin Věry Hanyšové a Jiřiny Zmatlíkové.

pondělí 14.8.06

Po snídani v 8.20 odjíždíme na CAVAILLON – CADARACHE a RIEZ, nad jezero LAC-DE-STE-CROIX do kterého teče řeka VERDON. Po vyhlídkové cestě nad GRAND-KAŇONEM jedeme až na CHALET LA MALlNE.
Odtud vychází skupina, která sestoupí na dno kaňonu a proti proudu řeky a po turistické stezce se schody a žebříky a i 100 m dlouhým tunelem do ROUGON. Doba pochodu je cca 6 hodin.
Po těžkém a obtížném otočení autobusu jím naše skupina pojede do Rougenu naproti.Cesta je navíc ztížená častými zácpami a úzkými uličkami. V Rougenu hledáme cestu, po které by měla přijít první skupina a ta se objevuje po 18.hod. přímo u autobusu. V 18.30 jedeme směrem na DRAUIGNAN a po dálnici pomalu neprůjezdné po havárii kamionu,přijíždíme na večeři ve 23.00

úterý 15.8.06

Ráno po kratším přispání odjíždíme v 8.45′ do přírodní rez., CAMARGUE. 140.0001 hektarů bažin, i pastvin, dun a slanisek v deltě řeky Rhony. S Camargue jsou vždy spojováni plameňáci a malí robustní polodivocí bílí koně, jejichž hříbata se rodí s tmavou srstí a ta asi po pěti letech zbělá. Třetí pozoruhodností jsou černí býci, pěstovaní na provensálské býčí zápasy, při kterých se ale zvířata neusmrcují, jen se jim malým hákem vytrhávají mezi rohy umístěné červené rosety.
Po prohlídce města se zastavujeme v kostele LES STES-MARIES-DE-LA-MER. Květnovou poutí k tomuto opevněnému kostelu, cikáni z celé Evropy oslavují legendární příchod Máří Magdalény, sv. Marty a sestry Panny Marie lodí, v r.18 po Kr. Tuto událost zachycují sochy v kostele. Na ochoz kostela a střechu se dá po zaplacení vstupu vystoupit a je zde hezký výhled do celého okolí.
Ve 14.00 jedeme do AIGUES-MORTES. AIGUES MORTES – Místo mrtvých vod, založil Ludvík XI. ve 13.stol. aby si upevnil moc ve středomoří. Město má přísný pravoúhlý půdorys a je celé obehnané hradbami s věží nazvanou Tour de Constance. Byl to impozantní obraný system kdysi významného přístavu.Dnes se proměnil v turistickou atrakci, kterou se vyplatí navštívit spíše k celkovému dojmu, nežli k lacině vypadajícím obchůdkům uvnitř hradeb.
Cestou zpět se ještě zastavujeme v Avignonu v obchodním centru na nákup a pak již na dobrou večeři.

středa 16.8.06

Ráno po snídani v 7.30 jedeme do oblasti MONT – VENTOUX, severo-východně od AVIGNONU, přes město CARPENTRAS. Dále již stoupáme horskou silnicí, plnou serpentin se zastávkou na schlazení autobusu, až do horského střediska ve výšce cca 1500m. Vrchol Větrné hory je 1909 m.n.m. V 10.00 vyrážíme od rozcestníku,ale špatným směrem,neboť jak jsme zjistili, ale až večer, jej někdo otočil. Jdeme po lyžařské sjezdovce a po příchodu na asfaltovou cestu, část skupiny jde po ní a zbytek pokračuje terénem vzhůru.Nahoře pod vrcholem se opět scházíme.Před námi byla ještě první skupina která šla opět delší trasu.Holá bílá špička vypadá jako by byla i v létě pokrytá sněhem. První zaznamenaný výstup na tento 1909m vysoký vrchol podnikl v roce 1336 básník PETRARCA.
Pod vrcholem se krčí kaple a nad ní vysílací věž.Po občerstvení v restauraci a rozhlédnutím po hezkém okolí ve 14.15 odcházíme nyní už po značené cestě serpentinami do údolí. Několik z nás, si cestu prodlužuje asi o 2 km (přehlédli jsme odbočení) a tak docházíme k autobusu jako poslední.
V 16.30 odjíždíme a cestou zpět se ještě zastavujeme ve vinařském podniku, kde po ochutnávce někteří dobré víno nakupují. Pak již následuje jen cesta zpět a večeře.

čtvrtek 17.8.06

Po snídani v 8.15 přes Avignon a Taraskon míříme k nejpodivnějším místům v Provence do LES BAUX. Citadela, která vypadá jako přirozená nástavba obrovské skalní plošiny,byla sídlem mocných feudálů kteří se prohlašovali za potomky Maguse Balthazara. Zříceniny hradu a staré domy shlížejí na VAD d ENFER – Pekelné údolí. V roce 1821 tu byl objeven bauxit a opuštěné lomy nyní vytváří kulisy pro velkou audiovizuální show,známou jako CATHEDRALE D IMAGES. V letošním roce jsou zde promítány obrazy malíře Cezana. V jiných prostorách starého lomu je vinný sklep, kde po ochutnávce vín opět nakupujeme.

Po prohlídce městečka ve skalách a jeho uliček s obchůdky,ve 13.00 jedeme do údajně nejhezčího města Provence ARLES. Díky své poloze na řece Rhoně je Arles přírodní historickou branou do CAMARGUE. Římské památky jako třeba amfiteátr a Constantinovy lázně skvěle doplňují okrové zdi a střechy pozdějších budov pokrytých římskými taškami. Město je baštou provensálských tradic a kultury. Kostel ENGLISE st.TROPHIME ( na náměstí Republiky s kamenným monolitem, dovezeným z Egypta) spojuje románský exteriér 12 st.s překrásnou románsko gotickou křížovou chodbou. Hlavní portál zdobí reliefy světců a apoštolů. Římský amfiteátr, aréna s 21.000 místy k sezení se řadí k nejlépe zachovaným monumentům římské Provence.Každý oblouk podepírá dórský a korintský sloup. Římské divadlo bývalá pevnost, se později stala kamenolomem pro další stavby. Dnes se v tomto přírodním divadle nedaleko římské areny pořádá arleský festival. V letech 1889 zde pobýval Van Gogh. Po prohlídce se vracíme na nábřeží RHONY a v 17.30 se vracíme zpět.

pátek 17.8.06

Po časnější snídani, již v 7.15 odjíždíme jihovýchodně k moři do CASSIS. Je to rybářská vesnice (dnes již městečko) s oblíbeným kasínem, bělostnými útesy a několika nedalekými půvabnými skrytými zátokami, nazvaných CHALANGUE ( Kalánky). Autobus necháváme na parkovišti nad městem a sestupujeme uličkami do přístavu. Zde se opět rozdělujeme jedna skupina vyráží na pěší tůru přes Kalánky a zbytek účastníků tyto navštíví z moře. Jízda lodí je zpestřena vlnami a větrem, ale nic to neubírá na kráse těchto zátok. Po projížďce (cena 12 euro) se jde část na pláž slunit a koupat, zbytek na prohlídku města. Hrad nad mořem není hradem, ale soukromými residencemi se zahradami. Po příchodu druhé skupiny, která procházela Kalánky po svých a jejich vykoupání v moři, odjíždíme po 16.hodině zpět na poslední večeři.

sobota 19.8.06

Po snídani v 7.00 nakládáme zavazadla včera zabalené a jedeme do AVIGNONU, na parkoviště na pobřeží u bývalého papežského sídla. Avignon, jedno z nejvíce fascinujících měst jižní Francie v dřívějších dobách sídlo papežů obepínají masívní hradby. Jeho dominantou je rozlehlý palác PALAIS des PAPES. Tento palác s deseti věžemi byl navržen jako nedobytná pevnost. Jeho rozloha činí 15.000 čtverečních metrů. V roce 1,309 papež Klement V. se rozhodl přestěhovat papežský dvůr z Říma do Avignonu. Zde až do roku 1376 vládlo sedm papežů.
Město nabízí ale i řadu dalších památek a skvostů. Nedaleko papežského paláce stojí PETIT PALAIS ze 13.stol.- rezidence avignonského biskupa, katedrála NOTRE – DAME des ROMS a řada muzeí. Slavný most PONT ST. BÉMÉZET postavený v letech 1171-1185, měl původně 22 oblouků. Většinu z nich však strhla povodeň v roce 1668. Procházíme městem a jeho uličkami přes hodinové náměstí a po prohlídce města se vracíme na parkoviště. Zastavujeme se ještě v obchodním středisku a ve 12.00 odjíždíme po trase APT – MANOSGUE – SISTERON – okolo jezera LAR DE SERRE PONCON na řece DURANCE směrem k BRIANCON a v MONTGENEVRE překračujeme státní hranice do Itálie. Pokračujeme na FORSINO -MILANO- BOLZANO a na Brenerském průsmyku jsme v půl druhé ráno.

neděle 20.8.06

Je neděle a jsme v Rakousku. Okolo Insbruku projíždíme okolo třetí hodiny. V Rozvadově jsme v půl sedmé a po občerstvení a nakoupení novin míříme přes Plzeň – Prahu do Jičína. Jsme zde v 11.00 a obědvat budeme již doma.

Vzorně připravený zájezd vedoucí Věrou Francovou dobré ubytování i strava a v neposlední řadě i velmi dobří řidiči autobusu, to vše přispělo k pohodě a příjemně strávené dovolené v PROVENCE na kterou budeme všichni jistě vzpomínat !

připravil: Milan Michel